درباره ما

تاریخچه دانشکده

دانشکده مدیریت تحت عنوان موسسه علوم اداری در سال ۱۳۳۴ هجری شمسی به موجب عقد قرارداد بین دانشگاه تهران و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به منظور تربیت مدیران برای اداره سازمانهای دولتی و خصوصی ،در دانشکده حقوق دانشگاه تهران راه اندازی گردید و فعالیت خود را با همکاری گروهی از اساتید آمریکایی آغاز نمود. از شهریور ۱۳۳۶ اداره آن به متخصصان و اساتید ایرانی  واگذار گردید و موسسه نیز بنام « موسسه علوم اداری و بازرگانی » تغییر نام یافت. در سال تحصیلی ۴۴-۱۳۴۳ با تصویب شورای دانشگاه و تایید شورای مرکزی دانشگاه ها این مرکز علمی با تغییر نام به « دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی » به فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود ادامه داد.

« دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران »  از سال ۱۳۴۳ به آموزش دانشجویان در مقطع کارشناسی در رشته های علوم اداری و مدیریت بازرگانی و نیز در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های اداره امور دولتی و مدیریت بازرگانی و حسابداری اشتغال داشته است و در سال ۱۳۴۷ مقطع کارشناسی رشته حسابداری، در سال ۵۵-۱۳۵۴ رشته دکترای مدیریت، در سال ۱۳۶۲ کارشناسی رشته مدیریت صنعتی و در سال ۱۳۶۶ کارشناسی مدیریت بیمه به رشته ها و مقاطع قبلی اضافه گردید. همچنین در سال ۱۳۶۷ دوره دکتری مدیریت پس از انقلاب فرهنگی مجددا" بازگشایی گردید.

در تاریخ دی ماه سال ۱۳۷۸ بر اساس مصوبه شورای دانشگاه تهران و سپس در تیر ماه ۱۳۷۹، براساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی نام دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی به « دانشکده مدیریت » دانشگاه تهران تغییر یافت.

در حال حاضر نیز این دانشکده با داشتن حدود ۵۵ عضو هیات علمی تمام وقت و ۱۸۶ دانشجوی مقطع دکتری، ۹۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۲۵۰ دانشجوی مقطع کارشناسی، به آموزش و تربیت نیروهای متخصص در رشته های مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت دولتی، مدیریت بیمه و حسابداری، مدیریت اجرایی، MBA، مدیریت منابع انسانی، مدیریت شهری، مدیریت رسانه و مدیریت فتاوری اطلاعات (IT) در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای مدیریت اشتغال دارد تا رسالت خویش را که اهتمام در جهت تربیت افراد متخصص، متعهد و ارزشمند برای کشور می باشد، به انجام رساند. همچنین از سال ۱۳۸۶ این دانشکده اقدام به پذیرش دانشجو در دوره های آموزش مجازی نموده و در حال حاضر در حدود ۲۰۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دوره ها مشغول به تحصیل می باشند.رلازم به ذکر است که دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران در تاریخ ۱۳۶۴ به ساختمان جدید واقع در بزرگراه جلال آل احمد (محل فعلی) منتقل شد و در سال ۱۳۷۵ ساختمان الغدیر در چهار طبقه احداث گردید.

با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری بر گسترش جنبش علمی در کشور و در جهت توسعه فضای آموزشی و فرهنگی، دانشکده مدیریت با توجه به گستردگی رشته های مختلف مدیریت و توانمندی های آن در رابطه با جامعه و رسالت آن در زمینه های آموزشی و پژوهشی و فرهنگی در جهت پیشبرد اهداف رسالت دانشگاه و به علت فقدان امکانات و تجهیزات و عدم در اختیار داشتن فضای کافی و مناسب که مانع تحقق اهداف گردیده و به جهت ضرورت اقدام به احداث ساختمان جدید امام رضا (ع) نموده، که کلیه هزینه های آن توسط بنیاد فرهنگی مصلی نژاد تعهد گردیده و هیچگونه بار مالی برای دانشکده و دانشگاه نداشته است.

 امروز دانشگاه تهران در میان موسسات و سازمان های وابسته به آموزش عالی کشور از هرحیث و از هر نظر از جایگاهی رفیع بهره مند است . در واقع  اگرمتغیرهایی چون سابقه و قدمت ، تدریس استادان بنام و بلند مرتبه ،تحصیل دانشجویان ممتاز، کثرت دانشجویان ، استادان و کارکنان ،ارزش مدارک تحصیلی در کشور و خارج از آن ، پیوند و تعامل با دستگاههای اجرایی و موسسات و شرکت های صنعتی ، اداری ، اجرایی  و…،داشتن کتابخانه ها و آزمایشگاه های غنی و مجهز، تعدد رشته ها و دانشکده ها و موسسات پیوسته و وابسته ، واقع شدن در پایتخت  و در مرکز شهر و… را ازمعیارهای تعیین اعتبار و اهمیت یک دانشگاه  برشماریم ، بی گمان دانشگاه تهران را باید معتبرترین و مهم ترین  دانشگاه های کشور دانست . بی جهت نیست که از این دانشگاه با تعبیر((دانشگاه مادر))و((نمادآموزش عالی )) یاد شده است .​