تفکر استراتژیک و نکاتی که باید بدانیم

11 مهارت حیاتی مورد نیاز

bigstock Businessman with illuminated l 64002370

تفکر استراتژیک یک فرایند است که نحوه تفکر مردم در مورد ارزیابی، مشاهده و ساختن آینده برای خودشان و دیگران را تعریف میکند. تفکر استراتژیک یک ابزار بسیار موثر و ارزشمند است. افراد می توانند تفکر استراتژیک را برای تصمیم گیری در مورد مسائل کاری یا زندگی شخصی به کار گیرند. تفکر استراتژیک شامل شکل دادن مجموعه ای کامل از مهارت های حیاتی است. این مهارت های حیاتی چه چیز هایی هستند؟ من در زیر لیستی از مهارت های حیاتی را ارائه می دهم که بهترین متفکران استراتژیک هر روز از آن استفاده می کنند.

مهارت حیاتی 1

متفکران استراتژیک توانایی استفاده از سمت چپ (منطق) و سمت راست (خلاقیت) مغز خود را دارند. این مهارت مانند اعتماد به نفس تمرین می خواهد و می تواند بسیار ارزشمند باشد.

مهارت حیاتی 2

آنها توانایی ایجاد یک دیدگاه مشخص و واضح برای کسب و کار و زندگی شخصی خود دارند. آنها هم در تفکر با هدف استراتژیک و هم در ایجاد یک فرایند دیدگاه سازی مهارت دارند. آنها هر دو مهارت را داشته و از آنها برای تکمیل یکدیگر استفاده می کنند.

مهارت حیاتی 3

آنها توانایی مشخص کردن اهداف خود و ایجاد یک برنامه عملیاتی استراتژیک برای هر هدف و تقسیم آن به وظایف ریز را دارند که هر کدام از این وظایف نیازمند منابع و محدوده زمانی خاصی است.

مهارت حیاتی 4

آنها توانایی طراحی برنامه های انعطاف پذیررا با ایجاد برخی معیارها در تفکر خود برای بررسی پیشرفتشان دارند. سپس آنها از این معیارها به عنوان یک راهنما و بررسی این که تجدید نظر در برنامه ها لازم است یا نه استفاده می کنند. آنها دارای توانایی ذاتی برای پیشگیری و پیش بینی تغییر، به جای واکنش به تغییرات پس از آنها هستند.

مهارت بحرانی 5

آنها به طرز شگفت آوری آگاه و حساس و باهوش هستند. آنها سرنخ های داخلی و خارجی، اغلب بسیار ریز را تشخیص می دهند تا آن ها را به سمت آینده هدایت کرده و در به دست آوردن فرصت برای خود و یا شرکت و یا سازمانشان کمک کند. متفکران استراتژیک فوق العاده آنچه گفته می شود را گوش می دهند، میشنوند و درک میکنند . هر چیزی را که می توانند خوانده و مشاهده میکنند بنابراین آن ها گنجینه ای از اطلاعات خواهند داشت که آن ها را راهنمایی می کند. متفکران استراتژیک اغلب در حین تعطیلات، قدم زدن، نشستن و آرامش و یا در طول بسیاری از فعالیت های دیگر، چیزهایی را میفهمند، چون آن ها فرکانس هایی که می آیند رامی بینند یا می شنوند و آگاه و حساس و باهوش هستند.

مهارت حیاتی 6

آنها یادگیرنده های مادام العمر هستند و از هر یک از تجربیاتشان یاد می گیرند. آنها از تجربیات خود استفاده می کنند تا بتوانند به مسائل استراتژیک بهتر فکر کنند.

مهارت حیاتی 7

بهترین و بزرگترین متفکران استراتژیک برای خودشان زمان صرف می کنند. این زمان صرف کردن ممکن است به شکل انزوا باشد (بعضی از آنها ترجیح می دهند که آن را "پیشرفت" بنامند؛ چون باعث بهبود تفکراتشان می شود ")؛ مثل: پیاده روی در یک محیط خاص؛ استراحت در یک صندلی راحت در لابی یک هتل تاریخی؛ یا یک بعد از ظهر در یک مکان آرام با یک ورق کاغذ خالی یا لپ تاپشان در حال تفکر.

مهارت حیاتی 8

آنها متعهد و به دنبال مشاوره از دیگران هستند. آنها ممکن است از مربی،گروه مشاوره همکار و یا گروه های دیگری استفاده کنند که می توانند به آن ها اعتماد کرده و پیشنهادات خود را برای بازخورد به آن ها ارائه دهند.

مهارت حیاتی 9

آنها توانایی متعادل کردن خلاقیت خود را با استفاده از منطق و صداقت در مورد آنچه که در دراز مدت قابل دستیابی است، دارند. این توانایی متعادل سازی باعث فکر نکردن در آن ها نمی شود. گاهی اوقات آنها خود را به عنوان خوشبین های واقع گرا معرفی می کنند.

مهارت حیاتی 10

آنها توانایی این را دارند که غیر قابل قضاوت باشند و زمانی که در مراحل ابتدایی توسعه و به اشتراک گذاشتن ایده ها هستند، اجازهبا قضاوت خودشان یا دیگران به عقب بازگشته یا تحدود شوند. این امر به ویژه در حین تمرینات \ "طوفان مغزی \" برای اطمینان از جریان گرفتن ایده های بزرگ صدق می کند. بعد از به نتیجه رسیدن طوفان مغزی وقت برای تست کردن ایده ها وجود خواهد داشت.

مهارت حیاتی 11

آنها توانایی صبور بودن دارند و به سرعت نتیجه گیری و قضاوت ها عجله نمی کنند. ایده ها و افکار بزرگ نیاز به زمان دارند تا در آینده به موفقیت های بزرگ تبدیل شده و به دیدگاه مد نظر شما تبدیل شوند. بزرگترین و موفق ترین سازمان های جهان در طول چندین سال و دهه ها، در جایی در برنامه های تجاری خود به فکر کردن و تشویق تفکر استراتژیک بزرگ، می پردازند. با این حال، امروزه چالش هایی که در بسیاری از سازمان ها وجود دارد، تمرکز "خود محوری"، "حریص بودن" و اغلب " رفتار های غیر اخلاقی" در سنجش های کوتاه مدت پاداش و سود سهام سال جاری است. یک آینده ی موفق پایدار نیازمند یک تفکر استراتژیک است، صرفنظر از اینکه تجارت شما بزرگ باشد یا کوچک. بنابراین، من شدیدا به شما توصیه می کنم که شما این 11 مهارت مهم یک متفکر استراتژیک را برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار و زندگی شخصی خود استفاده کنید.