بوم مدل کسب و کار (بخش دوم)

Business Model Canvas

Building Blocks of the Business Canvas wm

 3.طرح کردن فعالیت های کلیدی

فعالیت های کلیدی چیزی است که یک شرکت باید انجام دهد تا مدل کسب و کارش را راه بیاندازد. برای خدمات تحویل پیتزا، تازه ترین مواد با بهترین قیمت، تهیه غذا، سازماندهی یک مرکز تماس یا یک وب سایت، استخدام پیک، و غیره نیاز است. اما در صورتی که برنامه ای را ایجاد کرده اید که فقط پیتزا را جمع آوری و انتقال می دهد، شما مجموعه ای از اقدامات دیگریمانند پشتیبانی از یک برنامه، سازماندهی اتصالات سریع و بدون درنگ با شرکا، به روز رسانی منوها و غیره را برنامه ریزی میکنید.
با توجه به نسل مدل کسب و کار ، شما می توانید تمام فعالیت های خود را در سه دسته اصلی متحد قرار دهید:

  1. تولید
  2. حل مسئله
  3. پلت فرم

Venmo، مانند بسیاری از ارائه دهندگان نرم افزار، به رده سوم می افتد. فعالیت های کلیدی برای آنها به طور مستقیم به پلت فرم مربوط می شود. در نتیجه، سهم اصلی از بودجه را صرف حمایت از سیستم و گسترش آن به عنوان رشد پایه مشتری می کند.


4. یافتن جریان های مربوط به درآمد

بسته به محصول یا خدماتی که میخواهید به فروش برسانید، باید درک روشنی از راههای کسب درآمد حاصل از هر بخش مشتری، داشته باشید.
یک استراتژی که به شناسایی و مدیریت جریان های درآمد شما می پردازد، مدل درآمد است. برخی از مدل های درآمدي که ممکن است برای شما کار کنند، در اینجا آمده است.

تبلیغات

سیستم هایی مانند یوتیوب، توییتر، گوگل و فیس بوک، همراه با بسیاری از دیگر برنامه ها و خدمات رایگان برای دانلود، عمدتا به لطف تبلیغات افزایش یافته است. بله، کاربران اینترنت تمایل دارند تبلیغات را مسدود کنند، اما سازمان ها راه هایی را برای نگهداری تبلیغات پیدا می کنند، فقط از درخواست AdBlock برای غیرفعال کردن آگهی های بسیار مرتبط استفاده می کنند.

بازاریابی وابسته

این استراتژی بر اساس ایجاد کمیسیون با ارجاع محصولات و خدمات دیگر به مخاطبان شما است. کلید در اینجا این است که تاجران را در همان صنعت انتخاب کنید و فقط محصولاتی را که واقعا در اختیار کاربران خود قرار می دهید توصیه کنید.

اشتراک ها

این مدل بهترین، برای کسب و کار SaaS، PaaS یا IaaS شماست. این همچنین در مورد سرویسهای جریان تحت تقاضا مانند Netflix، Spotify یا هر ناشر آنلاین نظیر HuffPost اعمال می شود.

حمایت

اگر شما یک تیم کوچک از توسعه دهندگان ارائه خدمات مفید، جذاب و ترجیحا منحصر به فردهستید، کمک های مالی ممکن است راهی برای به جلو رفتن شما باشند. Paint.NET یک آنالوگ فتوشاپ رایگان است که توسط تبلیغات و کمک های مالی به حیات خود ادامه داده است. شامل یک دکمه اهدا PayPal است و یا از کاربران می خواهد قهوه یا آبجو تیمش را بخرند.

فریمیم

این یک مدل بی فایده است و معلوم نیست چرا این مدل به طور گسترده ای توسط تعدادی از خدمات وب مورد استفاده قرار می گیرد. با جذب مخاطب به مجموعه ای از ویژگی های اصلی، شما مشتریان اصلی (بخش دیگر مشتری) ویژگی های پیشرفته را می یابید.

مبتنی بر هزینه

این مدل نیاز به یک استخر بزرگ از کاربران دارد که خدمات را به اندازه کافی مناسب میدانند تا برای آن هزینه پرداخت کنند. این هزینه ها می توانند به صورت درصد و یا ثابت باشند و اجازه می دهد محاسبه درآمد آسان باشد. Venmo از این مدل با Uber، Stripe و بسیاری از بازارهای آنلاین استفاده می کند. نیروگاه دیگر آن اطلاعات است - با ذخیره اطلاعات در مورد فعالیت های مالی کاربر، Venmo می تواند پیشنهادات شخصی داشته و درآمد کسب کند.

ادامه دارد.

بخش اول بوم مدل کسب وکار