استراتژی واضح و متمرکز

اهمیت استراتژی

Strategic rvw

داشتن استراتژی واضح و متمرکز در موفقیت کسب‌وکار بسیار اهمیت دارد و بدون یک استراتژی که به نحو احسنت تعریف شده باشد، کسب‌وکارتان ممکن است به رکود و شکست برسد.
اگر قادر باشید احساسات را در تصمیم‌گیری‌هایتان اثر ندهید، آن‌گاه می‌توانید کسب‌وکار و تیمی را داشته باشید که بیشتر متمرکز، مفید و سودآور است.
یک برنامه استراتژیک موفق مراحل زیر را طی می‌کند:


1. جهت‌ها و برنامه‌های عملی را آماده می‌کند و به صورت واضح، مختصر و استراتژیک می‌باشند.

  • جهت‌های سازمان
  • این موارد چگونه با استفاده از جزئیات برنامۀ عملی امکان‌پذیر است.

2. اولویت بندی و مرتب کردن فعالیت‌ها

برنامه‌ریزی استراتژیک شامل انتخاب‌ها، اولویت‌بندی، مشخص‌کردن منابع برای تصمیمات استراتژیک و مطابقت آن‌ها برای دست‌یابی به نتیجه موردنظر می‌باشد.

3. مشخص‌کردن مسئولیت‌ها

مرز بین مسئولیت‌ها را مشخص می‌کند و زمان برای دست‌یابی به نتایج مدنظر را هم بر اساس تصمیمات استراتژیک مورد توافق معلوم می‌کند.

4. بهبود تعهد و ارتباط

در توصیف بینش و مسئولیت‌پذیری، برنامه استراتژیک موجب نظم در تمامی فعالیت‌های سازمان می‌شود و همینطور در تمامی سطوح باعث بهبود تعهد می‌شود.

5. ارائۀ یک چارچوب برای تصمیم‌گیری‌های آتی

از آن‌جا که تمامی تصمیم‌ها باید مطابق با استراتژی باشند، استراتژی و تصمیمات استراتژیک مبنای تصمیم‌گیری‌ها هستند.
شما باید برنامۀ روزانه برای کسب‌وکارتان داشته باشید. اما لازم است که برای تغییراتی که در کسب‌وکارتان رخ می‌دهد، زمانی برای دیدن و شنیدن اختصاص دهید.
این امر مهم است که هم برنامۀ روزانه داشته باشید و هم اینکه استراتژی هدف‌مندی داشته باشید تا با اجرای برنامۀ روزانۀ خود به اهداف بلندمدت دست یابید. نشستن و نوشتن این سری موارد نیاز به صرف انرژی و زمان دارد. انرژی و زمانی که می‌تواند صرف اداره و رشد کسب‌وکارتان شود. من در این موقعیت بوده‌ام و درکتان می‌کنم.
اما اجازه دهید تا این سوال را از شما بپرسم: آیا شما از عملکردی که در جریان است رضایت دارید؟ آیا محصول یا سرویس خارق‌العاده‌ای دارید که به آن باور دارید؟ آیا پتانسیل آن را دارد که بیشتر از این رشد کند؟ و یا سرمایه و بازدهی بیشتری به همراه داشته باشد؟
یک برنامۀ کسب‌وکار به شما کمک می‌کند تا به این سوالات پاسخ دهید و برنامه‌ای را به کار گیرید تا این موارد را بهبود بخشد.
چون درمورد برنامۀ کسب‌وکار خودمان از تصمیم‌گیری‌های استراتژیک استفاده کردیم، شاهد گسترش شرکتم و افزایش درآمدش تا دو برابر بوده‌ام و هیچ‌گونه رکودی در آن مشاهده نکرده‌ام. به کارگیری رویکرد استراتژیک در برنامه‌ها موجب تفاوت در موفقیت ما می‌شود. مسئول یک کسب‌وکار متوسط محلی باشیم یا در خدمات آی‌تی یک مدیر باشیم.
محدوده‌ای که بیشتر موسسات تجاری از آن غافلند و یا مایل به صرف وقت برای ساخت استراتژی به منظور گسترش کسب‌وکار خود نیستند، یک فاجعه است. بلایا بخشی از زندگی هستند: زمین‌لرزه، گردباد، کارکنان نامناسب. اما این‌ها به معنای آن نیست که شما از مراقبت از خودتان دست بکشید.

 

 منبع: LanSpeed