دوره DBA یکساله دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

معرفی دوره DBA:

بسياري از فارغ التحصيلان MBA مايلند كه كار حرفه اي خود را پس از فارغ التحصيلی شروع نمايند. براي برخی از افراد نیز حضور در دوره‌های DBA  ضروری است و موجب دستیابی آنها به اهداف شغلي و پيشرفت آنها بعنوان مدير اجرايي در يك ساختار سازمانی دولتی یا خصوصی می‌گردد.

اگر شما نیز علاقه مند به ادامه تحصيل در مقطع  DBAمی‌باشید؛ میبایست در نظر داشته باشید که DBA بالاترين مقطع مديريت عالي كسب و كار است که براي مدیران حرفه‌اي كه داراي مدرك کارشناسی ارشد و تجربه مديريت هستند؛ طراحی شده است. اين دوره یک سال به طول می‌انجامد و اساسا بر روي تحقيقات كاربردي و موضوعات و چالش‌های واقعي و مشهود تمركز دارد.

به طور کلی دوره DBA؛ برخی از  دانشپذیران را براي تدريس در دانشكده‌ها و مدارس کسب و کار و برخي ديگر را براي كار تحت عنوان مديران و رهبران اجرايي سازمان‌ها آماده مي كنند.

دوره DBA مي تواند شما را به مشاغل زير هدايت نمايد:

 • مشاور
 • مدير اجرایی
 • معلم
 • مدير كسب وكار
 • كارآفرين
 • محقق و پژوهشگر
 •  

دوره  DBA با ساختاری کاربردی، تلاش کرده است تا موضوعات و مسائل واقعی دنیای کسب و کار را با دانش و مهارت روز مدیریتی ترکیب کند، به طوری که افراد قادر شوند در مدت زمانی کوتاه، برای خود و سازمانی که در آن مشغول به فعالیت هستند، تاثیرات مثبتی به همراه بیاورند. همچنین، تخصص‌ها، پیش زمینه های کاری و تجارب گوناگون شرکت کنندگان این دوره باعث بوجود آمدن تنوعی مفید در کلاس ها می‌شود و دانشپژوهان شبکه های ارتباطی‌ای را تشکیل می دهند که سالها پابرجا خواهد ماند.

ضرورت و اهمیت دوره DBA:

دوره DBA با محوریت چند هدف خاص طراحی شده است. در واقع برای دوره DBA با توجه به نیازمندی‌های امروز سازمان‌ها و کسب‌وکارها و شایستگی‌های لازم برای کامیابی در عرصه رهبری سازمان‌ها، اهدافی ترسیم شده است و عناصر اساسی دوره  DBAبه گونه‌ای انتخاب و یکپارچه شده‌اند که امکان تحقق این اهداف فراهم شود. از جمله این اهداف می‌توان به مواردی چون تقویت تفکر نوآور و دگرگون‌ساز، ایجاد تفکر چند وظیفه‌ای به جای تفکر بخشی و تک وظیفه‌ای، توانایی درک روندها و برنامه‌ریزی برای تطابق با شرایط در حال تغییر آینده و مدیریت آینده، آشنایی با محیط کسب‌وکار جهانی و توجه به فرصت‌ها و چالش‌های اقتصاد جهانی، تقویت دیدگاه استراتژیک و توانایی عارضه یابی و بهبود سیستم‌های سازمانی، بهبود مهارت‌های اجتماعی و ارتباطاتی و روش‌ها و رویکردهای نوین رهبری و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

بعد از گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره، فارغ‌التحصیلان به عنوان افرادی متخصص و صاحب‌نظر در عرصه مدیریت سازمان‌ها، خود تبدیل به رهبرانی تأثیرگذار خواهند شد و آموخته‌های خود را در سازمان‌ها و پست‌های مختلف به دیگران منتقل خواهند کرد.

مخاطبان دوره DBA:

 • مدیران و کارآفرینان کشور
 • مديران ارشد و میانی سازمان ها و شرکت ها
 • کارشناسان فعال، با انگیزه و کارآفرین
 • فارغ التحصيلان مقاطع کارشناسی ارشد مؤسسات آموزش عالي در رشته هاي مختلف (علوم انساني، فني و مهندسي، علوم پايه، هنر، معماری، پزشکي و غيره)
 •  

این مدیران علاوه بر بهره مندی از تجربه غنی اجرایی خود نیازمند آن هستند که از علم روز مدیریت برای توسعه کسب و کار خود به بهترین نحو استفاده کنند. اساتید دوره DBA نیز عمدتا از برترین اساتید حوزه مدیریت انتخاب می شوند که علاوه بر تبحر در علم روز مدیریت می توانند راهکارهای اجرایی برای استفاده کاربردی از علم مدیریت در سازمان‌ها را، ارائه دهند. دوره  DBA می تواند دارای گرایش تخصصی باشد ولی عموما به صورت عمومی (بدون گرایش) ارائه می شود.

محتوای دوره DBA:

در مرکز آموزش‌های کاربردی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران؛ برنامه محتوایی دوره DBA در طول یک‌سال و در غالب ۳ پودمان طراحی شده است.