روش های افزایش انگیزه کارمندان

تا به حال به عنوان مدیر یک سازمان و یا صاحب یک کسب‌وکار به این موضوع که چگونه می‌توان روحیه و انگیزه کارمندان را تقویت کرد، فکرکرده‌اید؟ و یا عوامل موثر بر انگیزه کارمندان سازمانتان متشکل از چه مواردی است؟انگیزه دادن به افراد فقط مالی نیست. کارمندان یک سازمان می‌خواهند احساس ارزشمندی کرده، و از آنان همواره به عنوان بخشی از تیم یاد شود و حضورشان برای شرکت مهم باشد..

تکنیک‌های ایجاد انگیزه در کارمندان برای موفقیت یک شرکت ضروری است. وقتی بدانید چگونه به کارمندان خود انگیزه دهید، بهترین نتیجه را از آنها خواهید گرفت. کارمندان با انگیزه بیشتر کار کرده و خود را وقف اهداف شرکت می‌کنند. کارگران شاد برای سازمان سازنده‌تر هستند و احتمال بیشتری برای ماندن در شرکت به مدت طولانی دارند تا اینکه به دنبال شغل دیگری در جای دیگری بگردند.

مهم نیست کسب و کار شما چیست، انگیزه کارمندان در بخش خصوصی و بخش دولتی به یک اندازه مهم است. گاهی اوقات نیاز است به عنوان یک مدیر در مورد اینکه چگونه به یک کارمند بی انگیزه، انگیزه دهید، چگونه به آنها احساس ارزشمندی بدهید و یا چگونه به آنها نقش چالش برانگیزتری بدهید، فکر و تحقیق کنید. اما مسئله کارمند هر چه که باشد، حمایت همه جانبه شما از یک کارمند بی‌انگیزه و کمک به آن باعث رشد سازمان شما خواهد بود.

نتیجه افزایش انگیزه کارمندان

نتیجه افزایش انگیزه کارمندان چیست؟

 

انگیزه به چه معناست؟

انگیزه توضیح می‌دهد که چرا یک فرد کاری را انجام می‌دهد. انگیزه نیروی محرکه اعمال انسان است. انگیزه فرآیندی است که رفتارهای هدف‌دار را آغاز، هدایت و حفظ می‌کند.

به عنوان مثال، انگیزه چیزی است که به شما کمک می‌کند وزن اضافی خود را کاهش دهید، یا شما را وادار می‌کند تا در محل کار برای رسیدن به ارتقا مدنظرتان، تلاش کنید. به طور خلاصه، انگیزه باعث می‌شود که به گونه‌ای عمل کنید تا به اهدافتان نزدیکتر شوید. انگیزش شامل نیروهای بیولوژیکی، عاطفی، اجتماعی و شناختی است که رفتار انسان را فعال می‌کند. انگیزه همچنین شامل عواملی است که اقدامات هدفمند را هدایت و حفظ می‌کند.

چرا انگیزه داشتن مهم است؟

انگیزه به عنوان یک نیروی هدایت‌کننده برای همه رفتارهای انسانی عمل می‌کند. بنابراین، درک اینکه چگونه انگیزه کار می‌کند و عواملی که ممکن است بر آن تأثیر بگذارد می‌تواند بسیار مهم باشد.

درک انگیزه می‌تواند:

 • با تلاش برای رسیدن به اهداف خود، کارایی فرد را افزایش دهید.
 • فرد را به اقدام وادار کند.
 • فرد را به انجام رفتارهای سلامت محور تشویق می‌کند.
 • به افراد کمک می‌کند از رفتارهای ناسالم یا ناسازگار مانند ریسک‌پذیری زیاد و اعتیاد اجتناب کنند.
 • کمک می‌کند تا افراد کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشند.
 • و کمک می‌کند تا رفاه و شادی کلی را بهبود بخشند.

چه دلایلی باعث می شود که کارمندان احساس بی انگیزگی کنند؟

ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد تا کارمندان احساس بی انگیزگی کنند، اما برای شروع مهم است که کارفرما رفتارهایی که در محل کار اشتباه هستند را بیابد. یک کارمند با عملکرد بالا ممکن است علاقه خود را به شغلش به دلیل عدم قدردانی علیرغم ساعات کاری طولانی از دست بدهد. هر فردی مایل است که توسط مدیر یا رئیس خود مورد قدردانی قرار گیرد. وقتی شرکت کمترین تلاش را برای تمجید از خدمات صادقانه کارمندان نشان می‌دهد، می‌تواند علاقه آن‌ها را کاهش داده و اشتیاق برای انجام وظایف را از بین ببرد.

دلایل دیگری که باعث می‌شود کارمندان احساس بی‌تفاوتی کنند، ارتباطات ناکافی در تیم، عدم شفافیت جایگاه در پروژه‌ها، طرفداری و جانب داری شخصی و حتی مدیریت خرد توسط رئیس است. هنگامی که کارفرما به کارمندان اعتمادی نشان نمی‌دهد، شانس اعتماد کارمندان به سازمان نیز بسیار کاهش می‌یابد. علاوه بر این، یک فرهنگ خوب شرکتی موجب می‌شود پیوندهای افراد فراتر از محل کار  رفته و رفاقت و دوستی بین کارمندان می‌تواند عاملی حیاتی در بهبود رضایت کارمندان باشد.

روش های افزایش انگیزه کارمندان

بهترین روش های افزایش انگیزه کارمندان چیست؟

 

چه عواملی باعث ایجاد انگیزه در کارمندان می شود؟

نقل قولی از جیمی جانسون می‌گوید: «تفاوت بین معمولی و خارق‌العاده بسیار مقدار کمی است.» بنابراین چگونه می‌توان در کارمندان  انگیزه ایجاد کرد؟ کارمندانی که علاقه عمیقی به شغل خود دارند و احساس می‌کنند با چشم‌انداز شرکت هم‌سو هستند، می‌توانند در ایجاد کمپین‌های نوآورانه برای عرضه محصول و خدمات شما در مقایسه با کارمندان بی‌انگیزه، بسیار تاثیرگذارتر باشند؛ زیرا افراد بی‌انگیزه تنها برای رشد مضر هستند و می‌توانند با دیدگاه‌های منفی خود شور و شوق تیم را از بین ببرند. هنگامی که تشخیص دادید چه چیزی بر بهره‌وری، انگیزه و کار کارمندان تأثیر می‌گذارد، اجرای اقدامات صحیح کار راحتی خواهد بود. از جمله این اقدامات می‌توان به تعریف چشم انداز شرکت، فراهم کردن یک محیط کاری مشترک و افزایش سطح چالش‌ها اشاره کرد.

چند نوع انگیزه در کامندان وجود دارد؟

دو نوع اصلی انگیزه در کارمندان وجود دارد:

 • انگیزه درونی – چالش های شخصی، رضایت شغلی، خودشکوفایی
 • انگیزه بیرونی – پاداش، حقوق، هدایا

این نقش کارفرماست که انگیزه کارمندان را تسهیل کند و بفهمد که کارمندان برای ایجاد انگیزه در خود و کارشان به چه چیزی‌هایی نیاز دارند. راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد تا شرکت شما تبدیل به شرکتی شود که همه می‌خواهند مشتاقانه در آن کار کنند.

راه‌های افزایش انگیزه در کارمندان کدامند؟

 • به جای درخواست اطاعت، به آن‌ها مسئولیت واگذار کنید.
 • نیازی نیست برای هر خطا جریمه در نظر بگیرید.
 • به رشد و پیشرفت کارمندان توجه داشته باشید.
 • محیط کاری مناسبی برای کارمندان فراهم کنید.
 • مدیر باشید، نه رییس!
 • با کارمندان صادق باشید و کاری کنید که به شما اعتماد داشته باشند.
 • زمانی را برای تفریح و استراحت در نظر بگیرید.
 • حرفه‌ای مدیریت کنید.

 

تفاوت سازمان‌هایی با کارمندان با انگیزه و بی‌انگیزه چیست؟

محیط‌های کاری با انگیزه بالا در راستای اهدافی کار می‌کنند که اولویت‌های کسب‌وکارشان هستند. تیم‌ها درک روشنی از نقش‌شان دارند و برای دستیابی به چشم انداز سازمان خود تلاش می‌کنند. آن‌ها وقت خود را برای رسیدن به اهدافی که مربوط به کسب‌وکارشان نیست یا مورد نیازشان نیست، تلف نمی‌کنند. با این حال، مکان‌های کاری با کارمندان دارای انگیزه پایین، برای رسیدن به اهداف کسب‌وکارشان نباید خیلی امیدوار باشند. ممکن است تیم‌های درون کسب‌وکار حتی از اهداف کسب‌وکارشان آگاه نباشند زیرا آنها درک درستی از نقش خود در دستیابی به چشم انداز سازمان‌شان ندارند.

تاثیر انگیزه کارمندان

تاثیر افزایش انگیزه کارمندان بر مجموعه چیست؟

 

سخن پایانی

اشتیاق چیزی است که هر فرد درون خود دارد. با این حال، مسئله‌ای که موجب ایجاد انگیزه در یک نفر می‌شود ممکن است به دیگری انگیزه ندهد. کارمندان دارایی‌های سازمان شما هستند و اگر می‌خواهید سازمان از مزایای غنی بهره‌مند شود، نجات کارمندان از بی انگیزگی ضروری است. اگر می‌خواهید از کارمندان خود بهترین بهره را ببرید و آنها را برای طولانی مدت حفظ کنید، بدیهی است که باید روی آنها سرمایه‌گذاری کنید. یادداشت کوچکی از تمجید، جوایز، به رسمیت شناختن کارمندان، آموزش در مورد آخرین پیشرفت‌ها در زمینه کاری مرتبط با آن‌ها، آزادی در تصمیم گیری یا ابراز نگرانی، و پرداخت مناسب، چند مورد مهم است که برای حفظ انگیزه کارمندان لازم است.

جان راسکین، منتقد هنری مشهور انگلیسی عصر ویکتوریا، می‌گوید: «بالاترین پاداش برای زحمات یک مرد، چیزی نیست که برای آن می‌گیرد، بلکه چیزی است که به آن تبدیل می‌شود». اگر فردی در محل کار به طور حرفه‌ای و با تلاش شخص خود پیشرفت کند، قطعا احساس رضایت می‌کند. ایجاد یک فرهنگ شرکتی خوب و دوستانه، باعث حفظ کارمندان و به وجود آمدن انگیزه کلیدی برای انجام هر کاری در آنان است، و همچنین آنها را تشویق به طوفان فکری برای ارائه بهترین‌ خودشان می‌کند. در پایان، این کارِ کارمندان با انگیزه و فعال است که به موفقیت رسیدن شرکت شما کمک می‌کند. اما چگونه می‌توان به عنوان یک مدیر از جدیدترین و به روزترین متد مدیریتی دنیا آگاه شد؟ شاید بتوان گفت بهترین راه آن شرکت در دوره‌های ام بی ای و یا شرکت در رشته مدیریت ام بی ای ارشد باشد.

شرکت در دوره‌ها MBA و همچنین دوره DBA  دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران بهترین راه برای کسب دانش مدیریتی شما است؛ زیرا وجود اساتید حرفه‌ای و استفاده از سرفصل‌های آموزشی روز دنیا در هر مبحث شما را با دنیای مدیریت بیش از پیش آشنا می‌کند. جهت اطلاعات بیشتر درخصوص هزینه دوره mba آنلاین و آفلاین و دوره dba با شماره تماس 02188333117 گرفته و مشاوران در خصوص ثبت‌نام در کلاس‌ها شما را به بهترین نحو راهنمایی می‌کنند.

 

نفر post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد زیر را حتما بخوانید: