افکارتان تا چه اندازه خوب هستند؟

فرآیند زندگی در ذهن شما آغاز می‌شود.

نشانه‌های زیادی موجود است که نشان می‌دهد هر شخص از نظر هوش کجا قرار دارد، اما هیچ‌کدام به اندازۀ انتخاب‌هایی که می‌کنیم گویای هوش و خردمان نیست. با گذشت زمان، فاکتورهای خروجی مشاهده شده بازتاب این موضوع است که چقدر خوب فکر می‌کنیم.
بسیاری از انتخاب‌های ما تحت تاثیر یا کنترل افراد دیگر است. برای مثال بسیاری از انتخاب‌هایی که در دانشگاه یا محل کار داریم، نشات‌گرفته از راهنمایی معلمان، همکاران، مشتری یا برنامه‌ریزی‌های روزانه است. اگرچه انتخاب‌های کاملا مستقلی هم داریم. برای مثال انجام وظایف، به سختی کار کردن، مهربانی با آدم‌های اطرافمان یک سری از این انتخاب‌ها هستند. اگر می‌خواهیم انتخاب‌های خوبی در زندگی داشته باشیم پس باید خوب هم فکر کنیم.
بنابراین کیفیت انتخاب‌هایتان بستگی به طرز تفکرتان دارد. طرز تفکری که درمورد آدم‌های اطرافتان دارید، طرز فکرتان دربارۀ خودتان و تفکرتان درمورد اینکه می‌خواهید در زندگی به چه چیزی دست یابید، همۀ این‌ها در کنار هم زندگی و انتخاب‌هایتان را کنترل می‌کند. به عبارتی دیگر، تمامی فرآیند زندگی در مغزتان آغاز می‌شود.

  • هنگامی که به دنبال نکات خوب و مثبت در افراد دیگر هستید و سعی می‌کنید در موردشان خوب و درست فکر کنید؛ باعث می‌شوید تا محیطی مثبت برای زندگی خود خلق کنید.
  • مادامی که به زندگی خود به عنوان فرصتی برای کمک به دیگران نگاه می‌کنید، محیطی مثبت برای ارتباط با دیگران خلق می‌کنید.
  • وقتی که درمورد اهداف ارزشمند در زندگیتان فکر می‌کنید، موجب می‌شود تا موج مثبتی در رابطه با انتخاب‌های روزانه خود ایجاد کنید.

اعمالتان دو نوع تاثیر دارند

حقیقت دیگر دربارۀ فرآیند ساخت زندگیتان، تاثیر اعمالتان است؛ اعمالتان همانقدر که بر شما تاثیرمی‌گذارند، بر دیگران هم تاثیر دارد. نه تنها دوستی که از گل‌هایی که برای خوش‌آمدگویی او آورده‌اید قدردانی می‌کند، بلکه شما هم احساسی مثبت نسبت به کاری که انجام داده‌اید، به دست می‌آورید. بله به خاطر عملی که انجام داده‌اید زندگی او را شادتر کرده‌اید، اما زندگی خودتان هم شادتر می‌شود.
عکس این ماجرا هم وجود دارد. شخصی که از دیگران دزدی می‌کند، باعث می‌شود که نتواند حس خوبی درمورد خودش داشته باشد. در نتیجه زندگی ای خواهد داشت که مردم کمتر برایش ارزش قائل هستند. اشتباه بزرگی است که فکر کنیم حرف‌ها و اعمالمان تنها بر دیگران تاثیر می‌گذارد. در حقیقت ما حرفی که می‌زنیم و عملی را که انجام می‌دهیم در آخر دریافت می‌کنیم.

تفکر در برابر تفکر و عمل در برابر عمل

بنابراین شما زندگی می‌سازید که بر مبنای تفکر در برابر تفکر و عمل در برابر عمل است. فکرها و اعمالتان در طول زندگی؛ شکل‌دهی شما و تاثیری که زندگیتان بر دیگران می‌گذارد را مشخص می‌کند. این اعمال و افکار در واقع همان انتخاب‌هایی است که درمورد چیزی که می‌گویید و به آن عمل می‌کنید، برمی‌گزینید. در نتیجه این چیزی نیست که برای شما رخ دهد بلکه انتخاب اینکه چگونه فکر کنید و چه کاری انجام دهید، از شما فردی که هستید می‌سازد و میزان شادی که به دست‌ می‌آورید را معلوم می‌کند. اگر افکار و اعمالتان را عاقلانه انتخاب کنید، شما فرصتی برای زندگی شاد و رضایت‌بخش خواهید داشت.
مدارس ریاضی، زبان انگلیسی، علوم و تاریخ درس می‌دهند اما هیچ‌چیز درمورد تفکرات خوب و مثبت به دانش‌آموزان یاد نمی‌دهند. والدین از فرزندان می‌خواهند که نمرات خوب کسب کنند و بهترینشان کارشان را انجام دهند. اما معمولا هیچ‌گونه راهنمایی به فرزندان ارائه نمی‌دهند تا دربارۀ تصمیماتشان فکر کنند. دوستان هم انتخاب‌های درستی ندارند و در پیشنهاد دادن انجام چه کاری سریع هستند. بنابراین تا زمانی که به تنهایی قدم‌های اولیه را در راستای تفکر بهتر برنداریم، باعث می‌شود تا احساساتی تصمیم بگیریم، قضاوت سریع و پیشروی در مسیری داشته باشیم که فکر نمی‌کنیم چه تاثیری بر زندگیمان دارد.

زمان برای تفکر

شاید امروز روز خوبی باشد تا درنگ کنید و فکر کنید تا چه اندازه خوب فکر می‌کنید. همۀ ما در این مورد می‌توانیم بهتر شویم. پس لازم نیست خود را برای افکار و انتخاب‌های گذشته سرزنش کنید و اینکه اعمالتان رضایت‌بخش نیستند. تمام چیزیکه هم‌اکنون مهم است آینده شماست. امیدواریم که شما اهمیت انتخاب را فهمیده باشید و اینکه چگونه بر اعمالتان تاثیر می‌گذارد.

همۀ ما می‌توانیم بهتر از این باشیم. بنابراین بار دیگر که با انتخابی مهم مواجه شدید، درنگ کنید و درباره‌اش فکر کنید. اگر لازم است درموردش تحقیق کنید و حتی در صورت لزوم با دوستی مورد اعتماد دربارۀ انتخاب‌های دیگر صحبت کنید. انتخاب‌های مهم و تاثیرگذار در زندگی نیازمند تفکر بیشتری است پس درباره‌اش واقعا فکر کنید و بهترین انتخاب را انجام دهید.

منبع: goodchoicesgoodlife.org

3.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد زیر را حتما بخوانید: